Rezultat wykonania montażu okien i drzwi balkonowych
Ewangelista Mateusz pisze: „Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami. Oni przychodzą do was w przebraniu owczym, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z cierni lub figi z ostów. Tak właśnie każde dobre drzewo rodzi dobre owoce, a drzewo zagrzybione rodzi owoce zepsute. Nie może dobre drzewo rodzić zepsutych owoców ani drzewo zagrzybione rodzić dobrych owoców. Każde drzewo, które nie rodzi dobrego owocu, jest wycinane i wrzucane do ognia. Tak zatem poznacie ich po ich owocach” Mt 7,15-20
Słowa ewangelisty przeniesione na grunt montażu okien, to przestroga przed oceną prawidłowości wykonania robót instalacji stolarki budowlanej w oparciu o pozory. Odpowiedni dobór materiałów, wizualna estetyka, a nawet zgodność czynności z taką, czy inną instrukcją wcale jeszcze nie przesądza o prawidłowości wykonania montażu. Tym, co naprawdę odróżnia prawidłowy montaż okien od montażu nieprawidłowego, to montażowe owoce, czyli rezultaty osiągnięte w wyniku wykonania prac.
Tę dość oczywistą prawdę zawarliśmy w definicji prawidłowego montażu zgodnie, z którą za prawidłowy, należy uznać każdy montaż okien, który w dniu zakończenia robót instalacyjnych stolarki budowlanej i wydania dzieła Zamawiającemu zapewnia możliwość pełnego i niezakłóconego korzystania z rzeczy zgodnie z jej właściwościami oraz przeznaczeniem przy jednoczesnym osiągnięciu rezultatów montażu spełniających co najmniej odpowiednie wymagania krajowych przepisów techniczno-budowlanych oraz wymagania obiektowe w każdym przypadku, gdy takie wymagania zostały określone przez projektanta, osobę dokonującą adaptacji projektu powtarzalnego lub inwestora.
Jakie rezultaty powinny być osiągnięte w wyniku prawidłowego wykonania montażu okien i drzwi balkonowych? Mając na uwadze zarówno wymagania stanowione przez przepisy techniczno-budowlane, jak i potencjalne wymagania obiektowe określane przez projektanta lub inwestora, rezultatem każdego prawidłowego montażu okien i drzwi balkonowych w dniu zakończenia i odbioru robót powinno być co najmniej:
- Przeniesienie przez połączenia mechaniczne z okna na mur konstrukcyjny sił pochodzących od obciążenia powodowanego przez dodatnie i ujemne ciśnienia prędkości wiatru odpowiadające, strefie obciążenia wiatrem, kategorii terenu i wysokości wbudowania konstrukcji okiennej właściwej dla obiektu budowlanego.
- Przeniesienie przez klocki podporowe albo podwaliny pod progami okien i drzwi balkonowych na mur konstrukcyjny sił pochodzących od obciążeń powodowanych przez ciężar konstrukcji okiennej oraz codzienną eksploatację przez użytkowników.
- Uzyskanie wodoszczelności połączenia okna z ościeżem rozumianego, jako uniemożliwienie przenikania wody opadowej do wnętrza budynku w przypadku oddziaływania dodatnich i ujemnych ciśnień prędkości wiatru o określonej wartości podczas zacinającego deszczu.
- Uzyskanie pełnej szczelności na przenikanie powietrza przez połączenie okna z ościeżem rozumianej jako ustalona wartość współczynnika infiltracji „a” w przypadku oddziaływania dodatnich i ujemnych ciśnień prędkości wiatru o określonej wartości.
- Uzyskanie na wewnętrznej powierzchni połączeń okien z ościeżami temperatury zapobiegającej występowaniu kondensacji pary wodnej umożliwiającej rozwój grzybów pleśniowych, co uważać należy za spełnione, gdy wymagana wartość krytyczna współczynnika temperaturowego fRsi w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury, co najmniej 20°C przy założeniu, że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego φ = 50%, będzie ≥ 0,72.
Powyższy katalog rezultatów, to naszym zdaniem niezbędne minimum stanowiące o prawidłowości wykonania montażu. W każdym indywidualnym przypadku katalog ten można rozszerzyć albo zmienić w nim zakres i wartość rezultatów pożądanych oraz oczekiwanych przez inwestora, a wraz z nim zakres odpowiedzialności wykonawcy za jakość wykonanych robót instalacyjnych stolarki budowlanej.