Prawidłowy montaż okien - definicja
Powszechnie stosowane, potoczne określenia, takie jak: „ciepły montaż”, „szczelny montaż ”, „montaż na piankę”, „montaż tradycyjny”, „montaż standardowy”, „montaż surowy”, czy też „półmontaż”, nie dość, że niczego nie wyjaśniają, to na dodatek wprowadzają na rynku spore i zupełnie niepotrzebne zamieszanie. Po pierwsze, sugerują jakoby istniało wiele różnych, równoważnych rodzajów montażu okien i drzwi balkonowych. Po drugie, prowadzą do zróżnicowania wartości użytkowej świadczonych usług, co w praktyce oznacza raczej ograniczanie i zaniżanie niż podnoszenie tej wartości. Po trzecie, utrudniają ocenę realnej wartości użytkowej i jakości wykonanych usług montażowych.
Jak zmienić tę niedobrą praktykę? Wbrew temu, co aktualnie można usłyszeć i przeczytać na temat rzekomo różnych rodzajów montażu okien wystarczy przyjąć, że jedynym słusznym podziałem usług w zakresie wykonania robót instalacyjnych stolarki budowlanej jest prosty podział na „prawidłowy montaż okien” albo „nieprawidłowy montaż okien”. Przeciętny inwestor raczej niewiele wie o zagadnieniach technicznych dotyczących montażu okien. Gdy zadać mu pytanie, czy życzy sobie wykonania montażu okien „ciepłego”, „szczelnego”, „tradycyjnego”, „na piankę”, „standardowego”, „surowego”, czy też „półmontażu” nie ułatwiamy mu wyboru. A gdyby zadać mu pytanie: „Czy życzy sobie Pani/Pan wykonania montażu okien w sposób prawidłowy, czy nieprawidłowy?”. Odpowiedź nie trudno przewidzieć.
Teraz pozostaje tylko przedstawić, co należy rozumieć pod pojęciem „prawidłowy montaż okien” oraz jak wykonać „prawidłowy montaż okien”. Zamierzamy zrobić to w ramach strony internetowej prawidłowymontaż.pl będącej częścią inicjatywy „Prawidłowy Montaż”, w której uczestniczy grupa najlepszych w Polsce firm handlowo-montażowych. Spotkanie z prawidłowym montażem okien zaczynamy od zaprezentowania definicji pojęcia „prawidłowy montaż okien”.
Za prawidłowy, należy uznać każdy montaż okien, który w dniu zakończenia robót instalacyjnych stolarki budowlanej i wydania dzieła Zamawiającemu zapewnia możliwość pełnego i niezakłóconego korzystania z rzeczy zgodnie z jej właściwościami oraz przeznaczeniem przy jednoczesnym osiągnięciu rezultatów montażu spełniających co najmniej odpowiednie wymagania krajowych przepisów techniczno-budowlanych oraz wymagania obiektowe w każdym przypadku, gdy takie wymagania zostały określone przez projektanta, osobę dokonującą adaptacji projektu powtarzalnego lub inwestora.
O tym, jaki akt prawny stanowi podstawę polskich przepisów techniczno-budowlanych, jakie zwarto w nim wymagania odnoszące się do montażu okien i drzwi balkonowych, jakie wymagania obiektowe powinien ustanowić projektant lub inwestor oraz jakie rezultaty należy osiągnąć, by uznać montaż za wykonany prawidłowo, a także dlaczego jakość wykonania robót instalacyjnych stolarki budowlanej należy oceniać w stanie technicznym z dnia wydania dzieła Zamawiającemu napiszemy w kolejnych publikacjach na stronie prawidłowymontaż.pl.