Terminem, w którym rozpoczyna się odpowiedzialność wykonawcy za jakość wykonanego montażu okien jest moment przejścia ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy na nabywcę, czyli moment, w którym wykonawca wydaje usługę nabywcy, na przykład dzień odbioru części albo całości robót instalacyjnych stolarki budowlanej. Od tej chwili wykonawca odpowiada przed nabywcą z tytułu rękojmi między innymi za wodoszczelność połączeń okien z ościeżami oraz poziom przenikania powietrza przez połączenia.
Doświadczenie i zdrowy rozsądek podpowiadają, że przy aktualnym stanie techniki nie sposób wykonać połączeń okien z ościeżami, które w dniu wydania usługi będą w każdych warunkach wodoszczelne i szczelne na przenikanie powietrza, a zatem, jeśli wykonawca z mocy samego prawa odpowiada przez nabywcą za te właściwości montażu, to dla własnego bezpieczeństwa powinien wyraźnie określić warunki i graniczne poziomy szczelności, w których i za które przyjmuje odpowiedzialność. Właśnie temu celowi służą poligonowe badania szczelności połączeń okien z ościeżami wykonywane w ramach Programu „Prawidłowy montaż” przez jednostkę notyfikowaną na zlecenie firm uczestniczących w Programie.
Dlaczego badania szczelności są konieczne? Ponieważ istniejących poziomów wodoszczelności i szczelności na przenikanie powietrza nie można ustalić w sposób obliczeniowy, czy jakikolwiek inny, a już na pewno nie można ich ustalić „na oko”. Montaże okien odbywają się w budynkach wznoszonych z różnych materiałów. Zróżnicowany jest poziom przygotowania obiektów i ościeży do montażu okien. Wykonawcy wykonują usługę przy zastosowaniu różnych technik i materiałów. W tych warunkach nie sposób przyjąć, że wszystkie wykonane montaże okien charakteryzuje ten sam poziom wodoszczelności i szczelności na przenikanie powietrza.
W badaniach szczelności prowadzonych w ramach Programu „Prawidłowy montaż” badamy poziom wodoszczelności i szczelności na przenikanie powietrza uzyskany w budynkach o określonej charakterystyce ścian konstrukcyjnych, określonym stopniu przygotowania ościeży oraz podczas montaży okien wykonanych z użyciem określonych technologii i zestawów materiałów. Liczba badań, wartość, a przede wszystkim powtarzalność wyników pozwala na wybór optymalnych rozwiązań montażowych i tworzenie standardów montażu okien i drzwi balkonowych, które w danych określonych warunkach zapewnią nabywcy osiągnięcie pożądanych i wymaganych poziomów szczelności. Ta wyjątkowa i unikalna wiedza pozwala również na wskazanie przewidywanego poziomu korzyści finansowych możliwych do osiągnięcia przez nabywcę w wyniku prawidłowo wykonanego montażu okien oraz wyznaczenie realnych granic odpowiedzialności wykonawcy za jakość świadczonej usługi.