Dobry montaż okien, czyli jaki?

Firma Handlowo Usługowa WINDMAR zajmuje się sprzedażą i montażem okien od roku 2004. Piętnaście lat doświadczeń zdobywanych w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju rynku okiennego w Polsce skłania nas do podzielenia się uwagami dotyczącymi usług w zakresie robót instalacyjnych stolarki budowlanej oraz oceną ich jakości zarówno przez tych, którzy budują domy i mieszkania w celu dalszej odsprzedaży, jak i tych budujących na własne potrzeby.

Cztery ważne dla inwestorów i wykonawców pojęcia związane z prawidłowo wykonanym, dobrym montażem okien, to: „cena”, „wymagania”, „oczekiwania”, „rezultat”. Obowiązkiem wykonawcy jest zaplanowanie całości robót instalacyjnych w taki sposób, aby spełnić co najmniej minimalne wymagania przepisów techniczno-budowlanych, a w przypadku oczekiwania przez nabywcę osiągnięcia rezultatów montażu przewyższających te wymagania, także w sposób spełniający oczekiwania nabywcy. W zależności od stanu technicznego obiektu i przygotowania ościeży, wykonawca powinien określić i skalkulować niezbędne nakłady czasu pracy, ilość i zużycie materiałów oraz pracę sprzętu, które gwarantują osiągnięcie ustalonego z nabywcą rezultatu w dniu zakończenia robót montażowych. W ten sposób ustali się także ostateczna cena usługi proponowanej przez wykonawcę, która powinna być adekwatna nie tylko do nakładów czasu pracy, użytych materiałów i sprzętu, a przede wszystkim do rezultatu osiągniętego w wyniku wykonanych robót. Dobry montaż, to tylko taki, w którym osiąga się z góry zaplanowany rezultat. Nabywcy jeszcze na etapie przedkontraktowym powinni mieć świadomość, że zastosowanie nawet najlepszych materiałów oraz przepracowanie setek roboczogodzin same z siebie nie są jeszcze gwarancją osiągnięcia właściwego pożądanego rezultatu, czyli dobrego, prawidłowego montażu.

Windmar - montaż okien - 1 badanie szczelności montażu
Windmar - montaż okien - 1 badanie szczelności montażu
Windmar - montaż okien - 2 badanie szczelności montażu
Windmar - montaż okien - 2 badanie szczelności montażu
Windmar - montaż okien - 3 badanie szczelności montażu
Windmar - montaż okien - 3 badanie szczelności montażu

Program Rekomendacji Oknotest.pl działający od roku 2014 oraz inicjatywa Prawidłowy Montaż zapoczątkowana całkiem niedawno przez grupę firm handlowo-montażowych uczestniczących w Programie mają na celu przybliżenie i uświadomienie nabywcom okien bezpośredniego związku pomiędzy wymaganiami minimalnymi określanymi przez przepisy techniczno-budowlane oraz możliwymi do osiągnięcia przy zastosowaniu aktualnej wiedzy technicznej rezultatami montażu, od których powinna zależeć cena usługi.

Realizując założenia Programu Windmar w okresie dwóch ostatnich lat, trzykrotnie zleciła notyfikowanej jednostce badawczej, Mobilnemu Laboratorium Techniki Budowlanej z Wałbrzycha, zbadanie rezultatów montażu okien i drzwi osiąganych przez firmowe ekipy monterów. W każdym przypadku badanie wykonywane jest bezpośrednio na placu budowy tuż po zakończeniu robót instalacyjnych, co pozwala jednoznacznie określić szczelność połączeń okien z ościeżami na przenikanie powietrza oraz ich odporność na przedostawanie się wody opadowej do wnętrza pomieszczeń, czyli rezultaty montażu o kluczowym znaczeniu dla każdego nabywcy okien. Poniżej w tabeli przedstawiamy wyniki naszych badań wraz z krótkim opisem realizowanego zadania i zestawem materiałów użytych podczas prac montażowych.

WINDMAR badanie nr 1 – certyfikat badań MLTB nr 001/2017
Montaż okien VETREX V90+ w warstwie ocieplenia w systemie Illbruck MOWO. Ściany konstrukcyjne budynku z keramzytobetonu. Połączenia okien z ościeżami: Uszczelnienie zewnętrzne folia. Środkowa, termoizolacyjna warstwa funkcjonalna pianka PU. Uszczelnienie wewnętrzne powłoka uszczelniająca Illbruck SP 925.
Ciśnienie i prędkość wiatru 10 Pa
14 km/h
25 Pa
23 km/h
50Pa
32 km/k
100 Pa
46 km/h
150 Pa
56 km/h
300 Pa
79 km/h
600 Pa
112 km/h
Przenikanie powietrza (m3/hm) 0 0 0 0 0 0 0
Wodoszczelność Pełna Pełna Pełna Pełna Pełna Pełna Pełna
WINDMAR badanie nr 2 – certyfikat badań MLTB nr 007/2017
Montaż okien VETREX V90+ w licu muru konstrukcyjnego.  Ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego Połączenia okien z ościeżami: Uszczelnienie zewnętrzne folia PENOSIL. Środkowa, termoizolacyjna warstwa funkcjonalna pianka PU SOUDAL FLEXIFOAM. Uszczelnienie wewnętrzne folia Illbruck DUO ME 501.
Ciśnienie i prędkość wiatru 10 Pa
14 km/h
25 Pa
23 km/h
50Pa
32 km/k
100 Pa
46 km/h
150 Pa
56 km/h
300 Pa
79 km/h
600 Pa
112 km/h
Przenikanie powietrza (m3/hm) 0 0 0 0 0 0 0,07
Wodoszczelność Pełna Pełna Pełna Pełna Pełna Pełna Pełna
WINDMAR badanie nr 3 – certyfikat badań MLTB nr 019/2019
Montaż w licu muru konstrukcyjnego.  Ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego Połączenia okien z ościeżami: Uszczelnienie zewnętrzne folia WTO UV+ TOTAL. Środkowa, termoizolacyjna warstwa funkcjonalna pianka PU TYTAN ULTRA FAST 70. Uszczelnienie wewnętrzne powłoka uszczelniająca Illbruck SP 925.
Ciśnienie i prędkość wiatru 10 Pa
14 km/h
25 Pa
23 km/h
50Pa
32 km/k
100 Pa
46 km/h
150 Pa
56 km/h
300 Pa
79 km/h
600 Pa
112 km/h
Przenikanie powietrza (m3/hm) 0 0 0 0 0 0 0.05
Wodoszczelność Pełna Pełna Pełna Pełna Pełna Pełna Pełna

Wyniki poszczególnych badań pokazują, że zdobyte doświadczenie w zakresie montażu okien pozwala nam wykonywać roboty instalacyjne stolarki budowlanej nie tylko z doskonałym rezultatem, lecz także w sposób powtarzalny, mimo zastosowania różnych materiałów i podczas pracy w obiektach wznoszonych w zróżnicowanych technologiach. Gwarancja rezultatu, to właśnie podstawowa cecha dobrego montażu wykonywanego przez monterów WINDMAR z należytą starannością i w prawidłowy sposób. Dobrego montażu, który nigdy nie powstaje w sposób przypadkowy. Niewiele firm może pochwalić się podobnym zasobem wiedzy i umiejętności monterskich oraz kompetencją potwierdzoną wynikami badań jednostki notyfikowanej. Można je policzyć na palcach obu rąk, a poczytujemy sobie za zaszczyt, że wszystkie współpracują ze sobą w ramach Programu Rekomendacji Oknotest.pl i inicjatywy Prawidłowy Montaż na rzecz budowania dobrych praktyk oraz dobrego montażu.

Wojciech Żelechowski
WINDMAR

Montaż okien

Polecani wykonawcy
logo FIXOKNA woj. dolnośląskie

FIXOKNA

Wrocław woj. dolnośląskie
logo Amar woj. pomorskie

Amar

Widlino k. Pucka woj. pomorskie
Więcej firm

Strona prawidlowymontaz.pl wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przechowywania plików cookies oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym przez Ciebie urządzeniu.

Korzystając ze strony prawidlowymontaz.pl wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Dbamy o poufność Twoich danych osobowych. Twoje dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z przepisami europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Prawidłowy montaż facebook logo małe