Wymagania warunków technicznych dotyczące montażu okien
Wymagania obligatoryjne odnoszące się do końcowego rezultatu, który należy osiągnąć w wyniku prawidłowego wykonania montażu okien odnaleźć można w obowiązujących przepisach prawa oraz projektach budowlanych, w których powinny być zawarte wymagania obiektowe.
Wymagania obligatoryjne, obowiązujące wszystkich projektantów, inwestorów, a także wykonawcówrobót instalacyjnych stolarki budowlanej znajdują się w polskich przepisach techniczno-budowlanych. Zgodnie z treścią art.7 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, (Dz.U.2018, poz.1202), do przepisów techniczno-budowlanych zalicza się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie. Zbiór warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2015 poz. 1422).
Wymagania Rozporządzenia, które należy uznać za odnoszące się bezpośrednio do robót instalacyjnych stolarki budowlanej dotyczą takich grup zagadnień, jak:
- wodoszczelność połączeń okien z ościeżami,
- kondensacja pary wodnej na wewnętrznej powierzchni połączeń okien z ościeżami,
- szczelność na przenikanie powietrza połączeń okien z ościeżami.
Poniżej prezentujemy treść poszczególnych przepisów Rozporządzenia z adnotacją wskazującą do jakiego zagadnienia montażowego się odnoszą.
Wodoszczelność połączeń okien z ościeżami
§ 318. „Rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe przegród zewnętrznych i ich uszczelnienie powinny uniemożliwiać przenikanie wody opadowej do wnętrza budynków.”
Kondensacja pary wodnej
§ 321 ust 1. „Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.”
Pkt. 2.2.1. załącznika nr 2 do Rozporządzenia: „W celu zachowania warunku, o którym mowa w § 321 ust. 1 rozporządzenia, w odniesieniu do przegród zewnętrznych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, produkcyjnych, magazynowych i gospodarczych rozwiązania przegród zewnętrznych i ich węzłów konstrukcyjnych powinny charakteryzować się współczynnikiem temperaturowym fRsi o wartości nie mniejszej niż wymagana wartość krytyczna, obliczona zgodnie z Polską Normą dotyczącą metody obliczania temperatury powierzchni wewnętrznej koniecznej do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej.”
Pkt. 2.2.2. załącznika nr 2 do Rozporządzenia: „Wymaganą wartość krytyczną współczynnika temperaturowego fRsi w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 20°C w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy określać według rozdziału 5 Polskiej Normy, o której mowa w pkt 2.2.1., przy założeniu, że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego jest równa φ = 50%, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72.”
Przenikanie powietrza
2.3.1. załącznika nr 2 do Rozporządzenia: „W budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnym przegrody zewnętrzne nieprzezroczyste, złącza między przegrodami i częściami przegród (między innymi połączenie stropodachów lub dachów ze ścianami zewnętrznymi), przejścia elementów instalacji (takie jak kanały instalacji wentylacyjnej i spalinowej przez przegrody zewnętrzne) oraz połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza.”
Warto przypomnieć, że powyższe przepisy zawarto w akcie normatywnym o randze rozporządzenia, a zatem mają one charakter norm generalnych, powszechnie obowiązujących i trzeba mieć je na uwadze w każdym przypadku wykonania montażu okien i drzwi balkonowych mieszczącego się w zakresie stosowania Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Niektóre z przedstawionych wymagań mają jednak charakter bardzo ogólny. Mówi się w nich o „wodoszczelności” albo „szczelności na przenikanie powietrza” nie wskazując jednocześnie konkretnych wartości oraz nie podając warunków, w jakich wymagania mają być lub mogą być spełnione w przypadku wykonywania robót instalacyjnych stolarki budowlanej. Należy więc uznać, że ustawodawca pozostawia projektantom, osobom dokonującym adaptacji projektów powtarzalnych oraz inwestorom daleko idącą swobodę, co do wyznaczenia takich konkretnych wartości i warunków w postaci zindywidualizowanych wymagań obiektowych, które powinny zostać określone w projektach budowlanych albo zawieranych umowach.