Ile trwa prawidłowy montaż okien?

„Budowa domu jednorodzinnego”, to proces rozłożony na lata. Same roboty budowlane, to kilka albo kilkanaście miesięcy w zależności od dostępności wykonawców, materiałów i finansów. A ile godzin, dni lub tygodni potrwa prawidłowy montaż okien? Tego z góry nie sposób określić. Zbyt wiele czynników może wpływać na czas wykonania montażu. Wśród nich są i takie, o których inwestor nawet by nie pomyślał, że mogą znacząco wpłynąć na tempo wykonania prac.

Co wpływa na czas montażu okien?

Inwestorom budującym domy jednorodzinne często wydaje się, że na czas montażu wpływa tylko liczba okien oraz zapał do pracy i umiejętności monterów. Nic podobnego, lista czynników, które wpływają na czas wykonania usługi montażowej może być i z reguły bywa znacznie dłuższa. Postaramy się je wymienić i pokrótce opisać. No to po kolei, przyjrzyjmy się, co wpływa na czas wykonania prawidłowego montażu okien i drzwi balkonowych?

Liczebność ekipy monterskiej

„Ekipa monterów”, to z reguły dwie, góra trzy osoby. Każda ma tylko dwie ręce, więc mogą zrobić tyle ile mogą. Zdarzają się również zespoły liczniejsze, ale to raczej wyjątek niż reguła. Przy szerszym zakresie robót montażowych mały zespół powiększa się na chwilę ad hoc, coś na zasadzie „wszystkie ręce na pokład”, gdy na przykład trzeba dźwignąć i przemieścić dużego HS’a. Chwilowe powiększenie ekipy monterskiej pracy nie przyspiesza, jedynie chwilowo posuwa ją do przodu. Po wykonaniu zadania liczebność wraca „do normy” i rzeczy dzieją się dalej normalnym tempem. Dlatego profesjonalne firmy i ekipy monterów wyposażone są w nowoczesne urządzenia techniczne. Ludzie + sprzęt, to… zaoszczędzony czas.

Liczba okien i drzwi balkonowych

Tu sprawa jest oczywista. Jeśli czas montażu 1 okna = 1 h, to czas montażu 2 okien = 2 h, a czas montażu 3 okien = 3h. Czas montażu X okien, to X godzin montażu. Nic dodać, nic ująć, tego żadną siłą nie zmienisz.

Ciężar okien i drzwi balkonowych

Co innego przynieść ze sklepu kilogram cukru, co innego cały worek, który waży 50 kg. Z oknami jest dokładnie tak samo. Niewielkie okna łatwo przenosić, podnosić, obracać, ustawiać, składać i rozkładać na pojedyncze elementy. Lekkie konstrukcje nie wymagają angażowania specjalistycznego sprzętu, dla ciężkich konieczne jest używanie podnośników albo dźwigu. Zastępowanie pracy ludzkiej, pracą sprzętu, to nie są wymysły i fanaberie, tylko BHP. Przy budowie domu jednorodzinnego za bezpieczeństwo ludzi i rzeczy odpowiada inwestor i kierownik budowy. Bezpieczna praca, to czas, który warto skalkulować dla… świętego spokoju.

Konstrukcja okien i drzwi balkonowych

Inaczej przygotowuje się do montażu standardowe okno jednoskrzydłowe, inaczej potężne drzwi balkonowe HST albo wielkoformatowe oszklenie stałe. Mimo, iż ciągle mówimy tylko o jednej konstrukcji, liczba zadań, które należy wykonać na etapie przygotowania i montażu będzie zasadniczo różna, a każde z wykonywanych zadań i każda z czynności wymaga tej samej staranności, czyli… czasu.

Pozycja okien w murze konstrukcyjnym

Standard, to montaż okna w obrysie ościeża muru konstrukcyjnego. Potocznie mówiąc montaż „w licu muru”. Zmieniając pozycję okien w murze, a w szczególności wysuwając konstrukcje częściowo lub całkowicie poza obrys ościeża zmieniamy sposób podparcia, mocowania i uszczelnienia. Odchodząc od standardu, zwiększamy zakres prac montażowych do wykonania, a na to potrzebny jest… czas.

Wysokość wbudowania konstrukcji okiennych

Jednorodzinne budynki mieszkalne nie są wysokie, jednak istnieje zasadnicza różnica w czasie montażu okien w budynku o jednej kondygnacji i budynku wielokondygnacyjnym. Co innego parter, a co innego pierwsze piętro albo użytkowe poddasze. Kłania się praca na wysokości. Rusztowania, dźwigi, drabiny, zabezpieczenia. Składanie i rozkładanie urządzeń, przestawianie ich na elewacjach oraz ograniczona liczba osób posiadających zdolność do wykonywania prac na wysokości, to wszystko ma wpływ na sposób montażu i… czas.

Sposób mechanicznego mocowania konstrukcji okiennych do ościeży

Dla konkretnej konstrukcji okiennej liczba i rozstaw punktów mocowania jest niezależny od rodzaju użytych łączników. Jednak wybrany rodzaj mocowania i łączników wpłynie na liczbę i pracochłonność wykonywanych czynności. Mocowanie przy użyciu śrub ramowych, to jeden odwiert w ścianie nośnej. Mocowanie stalowej kotwy wymaga dwóch odwiertów nie licząc czasu mocowania kotwy do ramy okna. Przy dużej liczbie okien i punktów mocowania dodatkowe minuty zmienią się w dodatkowe godziny.

Rodzaj i technologia wykonania termoizolacji oraz uszczelnień

Pianki PUR, primery, grunty, kleje, powłoki uszczelniające, taśmy rozprężne, to akcesoria montażowe z dużym udziałem chemii budowlanej. W sprzyjających warunkach pogodowych warstwa środka uszczelniającego lub kleju schnie w tempie mniej więcej 2mm/24h? Jak powiadają: „Co nagle to po diable”. Jeśli rezultaty montażu mają być trwałe, czasem trzeba poczekać na właściwe wiązanie, schnięcie, rozprężenie, a to wymaga… czasu.

Odległość z miejsca magazynowania okien do miejsca ich wbudowania, (placu budowy)

Budowa domu jednorodzinnego w obrębie granic miasta, to już rzadkość. Większość domów powstaje kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt kilometrów od siedzib i magazynów firm handlowo-montażowych. Dojazd na plac budowy, to nie tylko spalone paliwo, to także codzienne przemieszczanie ludzi i rzeczy niezbędnych w montażu okien, wymagające… czasu.

Prace załadunkowe i rozładunkowe

Okna trzeba załadować na pojazdy, by je dostarczyć na plac budowy, a potem rozładować i rozlokować w miejscach wbudowania albo miejscu składowania na placu budowy. Niezależnie, czy będzie to wykonywane siłą mięśni, czy przy użyciu sprzętu, praca sama się nie zrobi i wymaga… czasu.

Możliwość bezpiecznego składowania okien i drzwi balkonowych w miejscu wbudowania

Dom jednorodzinny, to mniej lub więcej różnych konstrukcji okiennych do montażu. Gdy jest ich naprawdę niewiele, zostaną dostarczone i zamontowane jednego dnia niezależnie od tego, czy będzie je gdzie składować na placu budowy, czy też nie będzie. Gdy okien jest więcej, warto zawczasu pomyśleć o miejscu bezpiecznego składowania rzeczy na placu budowy. Redukując liczbę dostaw, załadunków i rozładunków oszczędzasz… czas.

Lokalizacja miejsca wbudowania

Każdy zna mnóstwo miejsc, o których powie, że trudno do nich dojechać. „Trudno” z reguły oznacza także czas, który zmitrężymy na przejazdach albo szukaniu miejsca do parkowania. Jeśli plac budowy znajduje się w uroczym miejscu, do którego „trudno” dojechać, to… trudno, trzeba będzie na to poświęcić… czas.

Stan dróg dojazdowych do miejsca wbudowania

Budowa domu przy asfaltowej drodze o niewielkim natężeniu ruchu, to jak szczęśliwy los w loterii czasu. Niestety, pojedyncze domy i całe osiedla coraz częściej powstają w „szczerym polu”. Dojazd na plac budowy nieutwardzoną drogą gruntową, to norma. Trzeba brać pod uwagę, że podczas roztopów albo po silnej ulewie poruszanie się po takiej rozjeżdżonej, pełnej kolein drodze dla sporej części mniejszych i większych aut może okazać się wręcz nie możliwe. Według reguł fizyki, prędkość = droga/czas. Słaba droga dojazdowa, gorszy czas wykonania robót.

Szerokość wjazdu na plac budowy

Duże konstrukcje okienne potrzebują nie tylko dużych otworów okiennych, potrzebują także szerokiej bramy wjazdowej, by na plac budowy mógł wjechać odpowiednio duży samochód ciężarowy. Drzwi balkonowe HST przyjadą na budowę autem o długości od 8 m do 14m i szerokości 2,5 m. Albo mamy odpowiednio szeroką bramę wjazdową, albo zablokujemy drogę, popadając w kłopoty z rozładunkiem, tracąc… czas.

Porządek na placu budowy

Bałagan na budowie, niby nic wielkiego, a potrafi zakłócić przebieg montażu okien, narażając przy okazji na niebezpieczeństwo ludzi i okna. Bezładnie porozrzucane pryzmy ziemi, cegieł, styropianu, odpady, fragmenty drutów zbrojeniowych, deski z wystającymi gwoździami, to niebezpieczna codzienność. Lawirowanie w budowalnym bałaganie, to strata… czasu.

Przygotowanie placu budowy do montażu okien i drzwi balkonowych

Nikt nie każe siać trawy przed przyjazdem ekipy monterów, ale dostęp do wody, prądu i sanitariaty na placu budowy powinny znaleźć się koniecznie. Monterzy spędzą tu codziennie wiele godzin, wręcz nie wypada, by „za potrzebą” jeździli na najbliższą stację benzynową, bo wtedy zamiast pracować i montować okna przez brak prozaicznego Toy-toya, tracą… czas.

Możliwość postoju pojazdów na placu budowy

Bywa, że plac budowy jest niewielki albo zlokalizowany w strefach ograniczonego postoju. Podczas pracy monterów psuje się sprzęt, uszkodzeniu ulegają materiały. Warto zorganizować miejsca postojowe na placu budowy żeby wyprawa po zwykłą śrubkę lub nowe wiertło nie trwała długo, bo to nic innego, jak strata… czasu.

Przygotowanie obiektu do montażu okien

Wykopy przed budynkiem, wiotkie pomosty z przypadkowych desek, brak schodów w budynku, las stempli podpierających stropy, szalunki w obrębie ościeży murów konstrukcyjnych, tymczasowe blendy zaślepiające otwory okienne „po zimie”, pryzmy materiałów budowlanych składowane w pobliżu otworów okiennych, brak naniesionych reperów wysokości budowlanych, to utrudnienia, na które codziennie napotykają monterzy. Zamiast zajmować się tym po co przyjechali, montażem okien, przygotowują obiekt do montażu, tracąc… czas.

Przygotowanie ościeży okiennych do montażu okien

Montaż okien ma być profesjonalny, szczelny, perfekcyjny. Aż dziw bierze dlaczego tego samego nie wymaga się od ekip murarskich wznoszących mury konstrukcyjne. Odchyłki płaszczyzn, brak pionów i poziomów, różna wysokość nadproży okiennych, niewypełnione spoiny materiałów, uszkodzone elementy wbudowane w mur konstrukcyjny, to zła norma. Przygotowanie ościeży okiennych do montażu okien w sposób zgodny z aktualnym stanem wiedzy technicznej, to zadanie murarzy. Gdy murarzy nagle muszą zastąpić monterzy okien, tracą… czas.

Pora roku, w której nastąpić ma wbudowanie okien

Tylko w Kodeksie pracy monter okien może pracować na budowie 8 godzin. W życiu bywa z tym różnie. Im bliżej końca roku, tym krótsze dni, w ciemnościach bezpiecznie i wydajnie pracować nie sposób. Jak zimno bywa w otwartym na przestrzał budynku w jesienny, wietrzny dzień, monterzy wiedzą doskonale. Grabieją ręce, tężeją materiały. To, co wiosną i latem trwało minuty, teraz zajmuje kwadranse i godziny. Montaż okien, gdy konieczny do wykonania późną jesienią i zimą, siłą rzeczy zajmie więcej… czasu.

Stan pogody w okresie wbudowania okien

Pogoda, to zjawisko niezależne od naszej woli. Natura robi co chce i kiedy chce, a to nie pozostaje bez wpływu na czas wykonania montażu. Podczas ulewy nie można korzystać z elektronarzędzi. Podczas upału lub mrozu nie można swobodnie korzystać i aplikować materiałów uszczelniających. Podczas silnego wiatru przemieszczanie po placu budowy konstrukcji okiennych o dużej powierzchni grozi poważnym wypadkiem i jest naruszeniem przepisów BHP. Jeśli niekorzystne warunki trwają chwilę, to pół biedy, jeśli natura nie sprzyja dłużej, siła wyższa, stracimy… czas.

Współdziałanie stron umowy

Kodeks cywilny zobowiązuje inwestora i wykonawcę do współdziałania przy wykonywaniu montażu okien (art. 354 § 2 K.c.). Kto dotrwał w lekturze do tego miejsca chyba nie ma już wątpliwości, jak wiele od tego zależy i jak bardzo brak współdziałania może wpływać na tempo wykonania robót instalacyjnych stolarki budowlanej.

Ile potrwa prawidłowy montaż okien?

Kto oczekiwał prostej odpowiedzi, na pytanie o czas niezbędny do wykonania prawidłowego montażu okien czuje się pewnie teraz zawiedziony. Chociaż montaż okien to nic innego, jak pewne sekwencje czynności wykonywanych na określonym etapie realizacji zadania, zbyt wiele czynników może wpłynąć na czas ich wykonania w każdym indywidualnym przypadku, dlatego nie sposób powiedzieć, że zawsze potrwa dzień, dwa lub tydzień. Ile naprawdę potrwa prawidłowy montaż okien, to zależy tylko od tego, czy inwestor i wykonawca razem i każdy z osobna zrobią swoje, jak należy, wtedy gdy należy, nie oglądając się jeden na drugiego i nie próbując usprawiedliwiać własnych zaniechań w zakresie planowania i wykonywania spoczywających na nich obowiązków.  

Montaż okien

Polecani wykonawcy
logo Komfort woj. mazowieckie, lubelskie

Komfort

Radom, Puławy woj. mazowieckie, lubelskie
logo Studio Okien Dardziński warmińsko-mazurskie

Studio Okien Dardziński

Giżycko warmińsko-mazurskie
Więcej firm

Strona prawidlowymontaz.pl wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przechowywania plików cookies oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym przez Ciebie urządzeniu.

Korzystając ze strony prawidlowymontaz.pl wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Dbamy o poufność Twoich danych osobowych. Twoje dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z przepisami europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Prawidłowy montaż facebook logo małe