Okna i drzwi, tak jak każdy inny sprzęt używany w naszym domu, brudzą się i zużywają. Codziennie chronią nas przed zanieczyszczeniami, pyłami, deszczem, wiatrem czy też śniegiem. Nie możemy się zatem dziwić, że od czasu do czasu trzeba umyć szyby, przetrzeć parapety oraz wyczyścić ramy. I choć są to najbardziej widoczne elementy naszych okien, to nie one decydują o sprawnym działaniu stolarki. Skuteczność uzależniona jest przede wszystkim od stanu okuć i uszczelek. Okucia w oknach odpowiadają przede wszystkim za szczelność konstrukcji, poprawne otwieranie, zamykanie i uchylanie oraz bezpieczeństwo. W celu zapewnienia płynnej i bezawaryjnej pracy wymagają regularnej pielęgnacji i konserwacji.
Podczas wykonywania konserwacji należy zadbać o ruchome elementy okuć oraz punkty ryglujące. Zaczynamy od sprawdzenia, czy okucia są czyste. W zależności od rodzaju występującego zabrudzenia, należy je odkurzyć lub umyć miękką, wilgotną ściereczką (bez detergentów!). Czyste powierzchnie robocze grzybków oraz rozwórkę (w miejscach współpracujących z ramieniem rozwórki) należy posmarować specjalnym, niezawierającym żywic i kwasów olejem do okuć. Pod wpływem różnicy temperatur oraz wody, uszczelki w naszych oknach mogą twardnieć, wysychać, a nawet spękać. Aby temu zapobiec, należy przeprowadzać ich regularną pielęgnację przy użyciu odpowiednich preparatów.
Najlepszy czas na konserwację uszczelek to okres wiosny oraz jesieni. Podobnie, jak w przypadku okuć, konserwację uszczelek należy rozpocząć od wyczyszczenia ich powierzchni wilgotną, miękką ścierką. Kiedy są już suche, wcieramy w nie specjalny płyn do czyszczenia i pielęgnacji uszczelek, a następnie czekamy na wchłonięcie. Wykonywana dwa razy w roku konserwacja uszczelek, zabezpieczy je przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych, a także pomoże zachować ich elastyczność i sprężystość. Podobną ilość regulacji i konserwacji zalecamy w stosunku do okuć.
Skontaktuj się z firmą Szymko